Idræt i dagtimerne
22
22
23
23
22
21
22
22

Give

Første gang i 2023: Torsdag d. 5/1

 

Kom og deltag i en rigtig hyggelig formiddag med motion, kaffe og samvær i Ikærhallen - hver torsdag imellem 09.30 - 12.00.

Motion du kan vælge:
Badminton, soft tennis, pickleball, stolefitness, bodyfitness, fitness maskiner, pool, dart, bordtennis samt motion for KOL ramte, eller dem der ønsker en lidt mildere form for motion. 

Vi starter med 15 min. opvarmning efterfulgt af aktiviteter til kl. 11, hvor vi går til 3. halvleg med kaffe/kage til 12 kr. 
Du kan bruge 1 1/2 time på en aktivitet, eller du kan skifte imellem de forskellige tilbud, alt efter lyst.


OBS! Soft tennis og badminton spilles også tirsdage kl. 12.30-14.00.

 

Uge 7 er der begrænsede aktiviteter - nærmere info Mogens Sørensen, tlf. 40 32 21 03



I Egtved svømmehal er der 1 times gratis svømning hver torsdag fra kl. 11.00-12.00 (sep-maj).

Der er gratis frugt i Ikærhallen hver torsdag. 

Prisen for alle aktiviteter er pr. sæson 200 kr.
Nye deltagere er velkommen til at prøve, om det er noget for dem. De 2 første gange er gratis.
Tilmelding og betaling kan ske med betalingskort på GiveGIF´s hjemmeside under: Tilmelding og betalingeller med kontanter/MobilePay i hallen.

Morgengymnastik: 
OBS. I månederne maj - juni og august er der ca. 45 min. morgengymnastik på plænen ved bibliotektet, hver torsdag kl. 09.00.
Det er gratis for alle, man behøver ikke at være medlem af nogen forening for at deltage. 

Som noget nyt er der også tilbud om Idræt for psykisk sårbare. Se mere her. 

 

Idræt i dagtimerne Give er en del af GiveGIF (www.givegif.dk), der samarbejder med Idræt i dagtimerne Vejle. 
Vi glæder os til at se dig til idræt i dagtimerne i Ikærhallen!

Den lokale kontaktperson, der kan kontaktes ved spørgsmål, er Mogens Sørensen, tlf. 40 32 21 03 eller mail mogensgive@gmail.com 

Aktivitetsudvalg: 
Mogens Sørensen, Margit Clausen, Gerda Virkelyst, Flemming Sølund og Anna Marie Bjørnskov 

Instruktører: 
Alice Voetmann, Gerda Virkelyst, Mette Rye, Vita Lau Hyldgård, Tove Rauff, Ingeborg Noe, Orla Bo Andersen, Pia Emilie Christensen, Karen Lykkegaard, Anni Sørensen, Britta Christensen, Hanne Drewsen og Annette Damgaard 

Hjælpeinstruktører: 
Jonna Jørgensen, Hanne Søgård, Peder Rahbek og Kirsten Rasmussen